Kalkanlæg installeres – ingen vand den 10. juli

I forbindelse med arbejdet med at installere kalkanlæg på vandinstallationerne i foreningen, vil der være lukket for vandet onsdag den 10. juli 2024 i dagtimerne kl. 8:00 – 15:00.

Som vi informerede om på vores seneste generalforsamling, vil opsætning af dette kalkfilter på vores vandforsyning gerne betyde reducerede omkostninger til afkalkning af diverse husholdningsapparater samt foreningens varmeveksler.

HOFOR er ligeledes i gang med at gradvist at blødgøre det vand de leverer i hovedstaden. I øjeblikket er Hovedstadsområdets naturlige hårdhedsgrader er mellem 18–30+dH og det skal reduceres til en hårdhed på 10-12 (dH) – i vores område forventes det klar i 2030. Du kan læse mere om projektet på HOFOR.

HOFOR kalkprojekt
Det blødere vand kommer gradvist i takt med, at HOFOR moderniserer de regionale vandværker. Forventelig tidsfrist for vores forening er i år 2030.